http://www.interregion24.pl/#!publicystyka/c1uiu
30.05.2014
Trudny okres w relacjach dwustronnych Polski i Rosji wcale nie musi przekładać się na współpracę na poziomie samorządowym. W historycznej, pierwszej stolicy Rusi – Nowogrodzie Wielkim, gościła delegacja jego miasta partnerskiego – Elbląga.
W dniach 27-30 maja br. w Nowogrodzie Wielkim gościła delegacja władz polskiego Elbląga. Była to pierwsza wizyta elbląskich samorządowców na tym szczeblu. Jej celem było nawiązanie kontaktów i omówienie zasad współpracy w różnych sferach – od gospodarki po kulturę.
Spotkania odbywały się w ramach programu pobytu urzędników Elbląga w obwodzie nowogrodzkim oraz prac Inwestycyjnego Forum Elbląga w Nowogrodzie Wielkim.
W skład polskiej delegacji wchodzili reprezentanci organów władzy wykonawczej, samorządu lokalnego, instytucji kulturalnych Elbląga, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Członkiem delegacji byli m.in.: Piotr Marciniak – konsul generalny Polski w Sankt Petersburgu; Henryk Buszta – radca, kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu. Władze Elbląga reprezentowali: Jerzy Wilk – prezydent Elbląga; Emil Słodownik – przedstawiciel Biura Obsługi Inwestora UM Elbląga. Historyczną stolicę Rusi zaszczycili również swą obecnością: Teresa Miłoszewska – przewodnicząca stowarzyszenia „Viva Art” i Jarosław Piotr Denisiuk – dyrektor miejskiego Centrum Sztuki „Galeria El”.
Delegacja Elbląga w zakładach "Acron"
W ramach wizyty, delegacja Elbląga odwiedziła m.in. największe w Nowogrodzie Wielkim przedsiębiorstwo – „Acron”, światowego lidera w produkcji nawozów sztucznych. Spółka ta w ogromnym stopniu przyczyniła się i stale przyczynia do dynamicznego rozwoju miasta.
Dyrektor wykonawczy „Akronu” - Władimir Gawrikow witając delegację podkreślił, że kierownictwu przedsiębiorstwa zależy na wymianie doświadczeń oraz budowaniu stosunków handlowych i ekonomicznych z regionem elbląskim i liczy na jej pozytywne rezultaty.
Program zwiedzania zakładów obejmował m.in. zapoznanie się z organizacją produkcji, w tym produkcji amoniaku, NPK, nawozów azotowych oraz chemii organicznej. Delegacji stworzono także możliwość zapoznania się z polityką bezpieczeństwa i higieny pracy przedsiębiorstwa, porozmawiania z szeregowymi pracownikami, obejrzenia obiektów infrastruktury socjalnej.
Szczególne zainteresowanie zwiedzających wywołała sfera socjalna pracy przedsiębiorstwa: program socjalny, bezpieczeństwo i higiena pracy, organizacja rekreacji i wypoczynku.
- Zobaczyliśmy dziś, że Acron nie tylko produkuje nawozy, ale także co nie mniej ważne, dba o swoich ludzi – powiedział prezydent Elbląga Jerzy Wilk. – Koniecznie muszę podzielić się swoimi wrażeniami z polskimi przedsiębiorcami i opowiedzieć im o organizacji pracy w firmie. W Polsce Acron jest powszechnie znany i jestem pewien, że nasze kontakty będą się tylko umacniać – stwierdził.
Najważniejszym rezultatem wizyty było podpisanie Porozumienia o Współpracy między Nowogrodem Wielkim i Elblągiem. Porozumienie to dotyczy wymiany informacji, budowy kontaktów w sferach gospodarki, edukacji, nauki, kultury, sportu i turystyki. W myśl umowy, powinny się one rozwijać na szczeblu organów samorządów lokalnych, przedsiębiorstw, organizacji i instytucji, stowarzyszeń społecznych i twórczych. Strony porozumienia wyraziły przekonanie, że dziać się to będzie na płaszczyźnie równouprawnienia z korzyścią dla mieszkańców obu miast partnerskich: Nowogrodu Wielkiego i Elbląga.
Dmitrij Wasilewski
Czytaj więcej
|