Wtorek, 29.09.2020, 22:47
   ARMIA  ŻYCIA         АРМИЯ  ЖИЗНИ         LIFE  ARMY
Główna | Rejestracja | Wejdź
«  Czerwiec 2014  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Главная » 2014 » Czerwiec » 18 » Minister finansów uchylił częściowo tajemnicę skarbową ws. żony Sławomira Nowaka
Minister finansów uchylił częściowo tajemnicę skarbową ws. żony Sławomira Nowaka
02:33

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16171883,Minister_finansow_uchylil_czesciowo_tajemnice_skarbowa.html

jagor, PAP  17.06.2014 15:51
- Zdecydowałem o uchyleniu w pewnym zakresie tajemnicy skarbowej ws. pani Moniki Nowak - żony Sławomira Nowaka - powiedział Mateusz Szczurek. Minister finansów. Według niego nie doszło w tej sprawie do "blokowania czegokolwiek".
- Zdecydowałem o uchyleniu tajemnicy skarbowej w pewnym zakresie w tej dziedzinie - powiedział minister finansów, mówiąc na konferencji prasowej o "sprawie pani Moniki Nowak", czyli żony b. ministra transportu, Sławomira Nowaka. Tygodnik "Wprost" upublicznił stenogram z nagrania rozmowy Nowaka z Andrzejem Parafianowiczem, byłym wiceministrem finansów, byłym szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej. Nowak mówi tam o kontroli finansów swojej żony.

Sławomir Nowak z żoną Moniką
Sławomir Nowak z żoną Moniką (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Minister powiedział, że zawiadomienie o podejrzeniu uszczupleń podatkowych pani Nowak wpłynęło 8 listopada 2013 r. - Ta analiza została przeprowadzona w listopadzie i w jej wyniku sprawa została przekazana 3 grudnia do I Urzędu Skarbowego w Gdańsku, zgodnie z podziałem kompetencji w Ministerstwie Finansów - powiedział Szczurek.

Dodał, że od tego momentu, od 3 grudnia kontrola skarbowa przestała zajmować się tą sprawą, a przejął ją Urząd Skarbowy.

- Przypomnę, że minister Parafianowicz urzędował w MF do 31 grudnia 2013 r. - powiedział minister.

Dodał, że "ta analiza i przekazanie do dalszej kontroli w urzędach skarbowych sugeruje, że nie miało miejsce jakiekolwiek blokowanie czegokolwiek".

Nieprawidłowości w trakcie kontroli ws. żony Nowaka

- W trakcie kontroli ws. żony b. ministra Sławomira Nowaka stwierdzono nieprawidłowości, m.in. wpłaty bankowe oraz za pomocą kart płatniczych niepotwierdzone paragonami,

niezaksięgowanie przychodu ze sprzedaży samochodu - mówił szef Służby Celnej Jacek Kapica.

Kapica podczas dzisiejszej konferencji powiedział, że 23 stycznia br. doręczono Monice Nowak zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli, 7 lutego została ona wszczęta. Kontrolę przeprowadzono w miejscu przechowywania dokumentacji księgowej, w biurze rachunkowym. 7 lutego wpłynęła też pierwsza korekta zeznania PIT-36 za rok 2012, w której ujęto w przychodach sprzedaż samochodów.

- W toku kontroli przeanalizowano - jak zwykle u każdego podatnika - księgi przychodów i rozchodów za rok 2012, kopie paragonów, dowody źródłowe dotyczące zakupów i sprzedaży, rejestr środków trwałych, plan amortyzacji za rok 2012, umowę najmu lokalu, umowę o sprzedaży samochodu, umowę usług telefonicznych, wyciągi bankowe, zestawienie płatności przy pomocy terminala do płatności kartami oraz korekty zeznania za rok 2012 - relacjonował Kapica.

Niepotwierdzone wpłaty

Wyjaśnił, że w toku kontroli stwierdzono wpłaty bankowe oraz dokonane za pomocą kart płatniczych niepotwierdzone paragonami, niezaksięgowanie w księdze przychodu ze sprzedaży samochodu, nie uznano części kosztów uzyskania przychodu z tytułu eksploatacji lizingowanego samochodu ze względu na jego wykorzystanie w 20 proc. do celów prywatnych. - W związku z tym również nie uznano części kosztów uzyskania przychodów z tytułu rat leasingowych tego samochodu. Nie uznano również części wydatków związanych z użyciem telefonów komórkowych, które - w ocenie kontrolujących - były używane na inne cele niż działalność gospodarcza i nie stanowią kosztu uzyskania przychodów - mówił Kapica.

Jednocześnie - jak tłumaczył - na korzyść przedsiębiorcy w kosztach uzyskania przychodów uwzględniono wydatki poniesione na obsługę płatności kartami płatniczymi, koszty najmu lokalu, składki ubezpieczenia OC oraz składaki do Okręgowej Izby Lekarskiej, które nie były ujęte przez przedsiębiorcę w kosztach.

Ponadto przeprowadzono kontrolę w firmach trzech dostawców. - W toku kontroli pani Monika Nowak złożyła oświadczenie o pokrywaniu dotychczasowych strat w działalności gospodarczej z oszczędności własnych i dochodów męża. Kontrola trwała 11 dni. Kontrolę zakończono protokołem z dnia 21 lutego 2014 r. Protokół doręczono tego samego dnia - mówił Kapica.

Kolejna korekta zeznania za 2012

Dodał, że 4 marca wpłynęła kolejna korekta zeznania PIT-36 za rok 2012. - W kolejnych dniach przeprowadzono analizę złożonej korekty, w wyniku której stwierdzono, że korekta odzwierciedla ustalenia kontrolujących - dodał.

Wyjaśnił, że w pierwotnym zeznaniu wykazano stratę w wysokości 64 tys. zł, a w korekcie złożonej po przeprowadzonej kontroli - dochód z tytułu prowadzonej działalności w wysokości blisko 5 tys. zł. - Ostatecznie jednak zmiana wyniku finansowego prowadzonej działalności gospodarczej nie miała wpływu na rozliczenie zeznania podatkowego za rok 2012 małżonków państwa Nowak, ze względu na kwotę dochodu osiągniętą przez panią Monikę Nowak, która nie przekroczyła zapłaconych przez nią składek na ubezpieczenie społeczne - powiedział Kapica.

Tłumaczył, że w wyniku jednocześnie zmian w kosztach amortyzacji samochodu oraz ujęcia w kosztach kwoty najmu, dokonano również korekty zeznania za rok 2011. - Ostatecznie wykazano dochód, a nie stratę z prowadzonej działalności gospodarczej za rok 2011. Stosowną korektę złożono w dniu 21 lutego 2014 r. - powiedział.

Po ujawnieniu nagrań przez tygodnik "Wprost", były minister transportu Sławomir Nowak złożył rezygnację z członkostwa w PO.

"Wprost" upublicznił stenogram z nagrania rozmowy Nowaka z Andrzejem Parafianowiczem, byłym wiceministrem finansów i byłym szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej. Nowak mówi tam o kontroli finansów swojej żony: "Chcą ją trzepać. Cały 2012 r. Chcą najpierw wziąć rachunek bankowy. Mam nadzieję, że to dotyczy tylko jej działalności, a nie będą chcieli crossować tego z moim rachunkiem. Bo ona jedzie od paru lat na stracie, potężnej".

Просмотров: 291 | Добавил: lesnoy | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:

Меню сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Suma odpowiedzi: 15
Статистика

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Форма входа
Поиск
Архив записей
Przyjaciele witryny
  • АРМИЯ ЖИЗНИ (ROS)
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Copyright MyCorp © 2020
    Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz