Środa, 30.09.2020, 12:08
   ARMIA  ŻYCIA         АРМИЯ  ЖИЗНИ         LIFE  ARMY
Główna | Rejestracja | Wejdź
«  Czerwiec 2014  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Главная » 2014 » Czerwiec » 1 » Msza w intencji generała Wojciecha Jaruzelskiego
Msza w intencji generała Wojciecha Jaruzelskiego
04:59

http://fakty.interia.pl/polska/news-msza-w-intencji-generala-wojciecha-jaruzelskiego,nId,1434138

Piątek, 30 maja (11:23)
Aktualizacja: Piątek, 30 maja (12:02)

W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się msza św. w intencji gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
W katedrze polowej obecni byli m.in. prezydenci Bronisław Komorowski, Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

W nabożeństwie uczestniczyła najbliższa rodzina generała - żona Barbara i córka Monika Jaruzelska z synem. Byli też przedstawiciele organizacji kombatanckich.

We mszy udział wzięli również: szef BBN Stanisław Koziej, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, doradca prezydenta Tomasz Nałęcz i Jan Lityński, ambasadorowie Federacji Rosyjskiej Aleksandr Alieksiejew oraz Stanów Zjednoczonych Stephen Mull.

W kościele nie było urny z prochami Jaruzelskiego.

"Jest różnica między oceną a sądem"

Podczas homilii bp polowy Guzdek mówił, że "modlitwa w intencji pana generała jest potwierdzeniem troski Kościoła o to, co najważniejsze, o zbawienie".

- W ten sposób wspólnota uczniów Chrystusa kontynuuje misję swego nauczyciela, wyrażoną w słowach "Nie przyszedłem po to, aby świat potępić, ale by świat zbawić" - dodał.
Msza za generała Jaruzelskiego
Od prawej: prezydent Bronisław Komorowski, były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były prezydent Lech Wałęsa /Paweł Supernak /PAP

   Podkreślił, że "jest różnica między oceną a sądem. Sąd w chwili śmierci człowieka należy już tylko do Boga. Wszak on najlepiej zna ludzkie serca" - mówił.

- Przyzywamy miłosierdzia Bożego nad całym jego długim życiem, pełnym dramatycznych decyzji, których konsekwencje do dziś budzą wiele emocji. Nade wszystko na ołtarzu składamy dziś dobremu Bogu ostatni akt wiary, na który zdobył się świadomie w obliczu śmierci. A była nim prośba o spowiedź, sakrament chorych i komunię świętych - powiedział bp Guzdek.

Jak mówił, powinnością kapelanów wojskowych jest modlitwa za poległych i zmarłych żołnierzy oraz ich rodziny. - To kapelan stoi przy ołtarzu Eucharystii, by prosić Boga, aby okazał miłosierdzie żołnierzowi, który odchodzi na wieczną wartę - mówił.

"Spełniamy wolę rodziny i przyjaciół." Msza za gen. Wojciecha Jaruzelskiego (TVN24/x-news)

Próba dla wierzących

Dodał, że pogrzeb generała jest czasem próby dla wierzących. - Jak z tej próby wyjdziemy, czy zdamy egzamin z naszego człowieczeństwa i chrześcijaństwa, czy pozostaniemy wierni ewangelicznemu przesłaniu? - pytał.

- Jako chrześcijanie jesteśmy apostołami prawdy i miłosierdzia, wyznawcami Boga, który jest sprawiedliwy i miłosierny równocześnie. Tych wartości nie możemy rozdzielać. Zdrada jednej z nich sprawia, że rozmijamy się z Ewangelią. Można ulec pokusie zakłamania i ukrywania prawdy, można też oskarżać w imię prawdy, zapominając o tym, że Jezus, gdy dostrzegał nawrócenie, okazywał miłosierdzie - mówił.

- Najbardziej dobitnym potwierdzeniem tego były słowa wypowiedziana na krzyżu do dobrego łotra: jeszcze dziś ze mną będziesz w raju - przypomniał bp polowy.

 Wcześniej został odczytany list metropolity gdańskiego abp. Leszka Sławoja Głodzia, który napisał m.in.: "Dziękuję Bogu, że dał panu generałowi łaskę nawrócenia i pojednania, a dzięki posłudze kapłana - kapelana wojskowego otwarta została droga do nieba".
Protesty na pogrzebie gen. Jaruzelskiego

Przemówienie Komorowskiego

Podczas mszy głos zabrał także prezydent Bronisław Komorowski. - Żegnam dziś prezydenta czasów przełomu ustrojowego w Polsce, Wojciecha Jaruzelskiego, polityka mającego swój istotny udział w umożliwieniu pójścia przez Polskę drogą głębokich przemian systemowych po wyborach 1989 r. - powiedział.

- Szacunek dla majestatu śmierci nie powinien podlegać ograniczeniom, redukcji z powodu ocen politycznych. Majestat demokratycznej i niepodległej Polski powinien być umacniany poprzez okazywanie szacunku zmarłemu prezydentowi nawet, a może właśnie szczególnie wtedy, gdy politycznie tak wiele dzieli - mówił prezydent.

- Tak pojmuję także swój obowiązek prezydencki - dodał Komorowski.

- Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych żegnam zasłużonego żołnierza frontowego, który na polu walki z hitlerowskim najeźdźcą dał dowody żołnierskiego męstwa i poświęcenia dla ojczyzny - powiedział prezydent.

Komorowski przypomniał, że Jaruzelski zostanie pochowany w kwaterze Żołnierzy I Armii WP na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. - Jestem pewien, że w tym miejscu w sposób szczególny wybrzmi melodia, tak jak kiedyś śpiewana w czasie wojny pieśń: "Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie" - powiedział prezydent.
  - Jako człowiek z pokolenia Solidarności żegnam jednego z ostatnich symbolizujących trudny, a często tragiczny los pokolenia czasów powojennych, pokolenia głębokich, bolesnych podziałów, polityka, żołnierza, człowieka dźwigającego ciężar odpowiedzialności za najtrudniejsze i za najbardziej chyba dramatyczne decyzje w powojennej historii Polski - mówił Komorowski.

Podczas mszy św. w momencie przekazywania znaku pokoju prezydent i dwaj byli prezydenci podeszli do rodziny zmarłego.

Jaruzelski poprosił o spowiedź

Z prośbą o odprawienie mszy św. w intencji generała zwróciła się do Ordynariatu Polowego jego rodzina. - Powinnością duszpasterstwa wojskowego jest modlić się za każdego poległego i zmarłego żołnierza - oświadczył rzecznik kurii polowej ks. płk Zbigniew Kępa.

Proboszcz Katedry Polowej WP ks. płk Robert Mokrzycki zaznaczył, że generał na ok. 13 dni przed ostatnim stadium choroby, w sposób świadomy, wolny, nie ulegając jakimkolwiek sugestiom czy naciskom, poprosił o spowiedź i ją odbył. Dodał również, że Kościół wobec ludzi pełni powinność modlitwy, szczególnie za zmarłych; w tym przypadku o taką modlitwę - jak zaznaczył Mokrzycki - poprosiła rodzina gen. Jaruzelskiego, a jej życzeniem było, by Eucharystia została odprawiona właśnie w Katedrze Polowej, świątyni w której na modlitwę gromadzą się żołnierze.

Już po godz. 10 na ul. Długiej przed katedrą doszło do słownych utarczek pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami generała.


Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-msza-w-intencji-generala-wojciecha-jaruzelskiego,nId,1434138?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Просмотров: 425 | Добавил: lesnej | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:

Меню сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Suma odpowiedzi: 15
Статистика

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Форма входа
Поиск
Архив записей
Przyjaciele witryny
  • АРМИЯ ЖИЗНИ (ROS)
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Copyright MyCorp © 2020
    Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz