http://wyborcza.pl/1,75477,17099010,Premier_Turcji__znosimy_wizy_dla_Polakow.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza
Wyborcza.pl Gazeta Wyborcza Świat Świat
08.12.2014 20:13
Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział w Warszawie w obecności Ewy Kopacz, że jego kraj znosi wizy dla Polaków. - To prezent na 600-lecie stosunków naszych krajów - powiedział. Strona turecka chce również rozwijać połączenia transportowe z Polską.
Artykuł otwarty
- Przed chwilą podjęliśmy decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków, polskich patriotów, którzy chcą licznie odwiedzić kraj, w którym zmarł ich wielki wieszcz Adam Mickiewicz. Każdy współczesny mieszkaniec Lechistanu (Polski) może bez żadnych obwarowań i przeszkód odwiedzać Stambuł - powiedział Davutoglu podczas poniedziałkowej gali wieńczącej obchody 600. rocznicy ustanowienia stosunków polsko-tureckich.
- Chciałbym również wspomnieć, że oczekujemy rewanżu od pani premier w zwiększeniu frekwencji lotów do Turcji oraz udziału Polski w negocjacjach w sprawie zniesienia obowiązku wiz Schengen dla obywateli Turcji - zwrócił się do Kopacz Davutoglu.
Ahmet Davutoglu (Fot. MUHAMMAD HAMED REUTERS)
Informacja o zniesieniu przez Turcję obowiązku wizowego "to dobra wiadomość dla polskich turystów" - oceniła szefowa polskiego rządu. "To jest też dobra wiadomość dla tureckiego kraju, oni tam zostawią swoje pieniądze" - dodała. Premier podkreśliła, że Turcja może zawsze liczyć na Polskę. - Będziemy zawsze dobrym ambasadorem Turcji w Unii Europejskiej - powiedziała Kopacz
Z szefem tureckiego rządu Kopacz spotkała się w Ankarze. Główne tematy rozmów to: bezpieczeństwo międzynarodowe, m.in. sytuacja na Ukrainie, w Syrii i Iraku, oraz akcesja Turcji do UE.
Kopacz z premierem Turcji rozmawiała m.in. o perspektywie wyjścia z kryzysu na Ukrainie. Turcja szczególnie interesuje się sprawą Krymu, m.in. z powodu mieszkającej tam około 300-tysięcznej społeczności Tatarów, historycznie i kulturowo związanych z Turcją. Tatarzy stanowią 12 proc. mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu. Posługują się językiem bliskim tureckiemu i są sunnitami, tak jak większość Turków.
Davutoglu - jeszcze jako szef tureckiego MSZ - złożył wizytę w Kijowie, podczas której wyraził zdecydowane poparcie dla nowych ukraińskich władz i jednocześnie opowiedział się za utrzymaniem integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.
Kolejny temat rozmów to negocjacje akcesyjne Turcji z UE. Rozmowy akcesyjne postępują wolno, gdyż wiele krajów, jak np. Niemcy, Francja, Austria czy Cypr, sprzeciwia się wstąpieniu Turcji do Unii Europejskiej. Ich zdaniem Turcja nie spełnia kryteriów członkostwa - takich jak wolność słowa czy wyznania, równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz ochrona mniejszości.
Jak poinformowała kancelaria premiera, szefowie rządów Polski i Turcji będą rozmawiali także m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Turcja - państwo członkowskie NATO, które dzieli 1200-kilometrową granicę z Syrią i Irakiem, gdzie aktywne jest Państwo Islamskie (IS) - odmawia przyjęcia frontowej roli militarnej w dowodzonej przez USA koalicji przeciw IS, twierdzi, że podejmowane przez koalicyjne siły ataki z powietrza na pozycje islamistów nie wystarczą do przywrócenia stabilności.
Premierzy mają też rozmawiać o współpracy gospodarczej, kryzysie gospodarczym, współpracy w ramach NATO, a także o energetyce.
Resort gospodarki podkreśla, że Turcja pozostaje nadal głównym partnerem Polski z obszaru Bliskiego Wschodu i Azji. Turcja zajmuje 32. pozycję na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce, jednak - według Ministerstwa Gospodarki - cały czas istnieje potencjał zwiększenia obecności tureckiego kapitału w Polsce.
W 2014 roku przypada 600. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją i - jak poinformowała kancelaria premiera - wizyta premiera Turcji w Warszawie jest zwieńczeniem tegorocznych obchodów.
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75477,17099010,Premier_Turcji__Znosimy_wizy_dla_Polakow.html#ixzz3LLVN0g4B
|