Poniedziałek, 26.10.2020, 10:00
   ARMIA  ŻYCIA         АРМИЯ  ЖИЗНИ         LIFE  ARMY
Główna | Rejestracja | Wejdź
«  Wrzesień 2015  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Главная » 2015 » Wrzesień » 28 » Rosja i NATO zbroją się w broń nuklearną. Mamy się czego bać?
Rosja i NATO zbroją się w broń nuklearną. Mamy się czego bać?
04:35
http://swiat.newsweek.pl/rosja-i-nato-zbroja-sie-w-bron-nuklearna-mamy-sie-czego-bac-,artykuly,371109,1.html
Marta Tomaszkiewicz     Dziennikarka newsweek.pl
25-09-2015 , ostatnia aktualizacja 25-09-2015 08:41 
Stany Zjednoczone umieszczają na terenach Niemiec 20 głowic jądrowych B61-12. Kreml się sprzeciwia i straszy Zachód „odpowiednimi środkami zaradczymi”. O tym, czy grozi nam nuklearny wyścig zbrojeń, mówi Anna Maria Dyner, eskpertka ds. Wschodu z PISM i autorka raportu "Nowe uzbrojenie Rosji - wyzwanie dla NATO?".
Newsweek: Czy możemy obawiać się nuklearnego wyścigu zbrojeń?
Anna Maria Dyner: Rosja niechętnie patrzy na wszelkie działania USA w Europie i będzie próbowała, zarówno w sferze propagandowej, a być może także realnej, na te działania odpowiedzieć. Niemcy jednak nie są tzw. wschodnią flanką NATO i ten obszar nie jest objęty Aktem Stanowiącym między Rosją a NATO z 1997 r., dlatego umieszczenie tam głowic nie wywołuje takiej reakcji, jak tarcze antyrakietowe w Polsce czy Rumunii. Obie strony zdają sobie też sprawę, że są ograniczone traktatami (Nowy Start) co do ilości posiadanych głowic jądrowych, i wciąż poruszają się w granicach ustalonych limitów.

Newsweek: Jakie byłyby to „środki zaradcze”?
Anna Maria Dyner: Możemy spodziewać się przede wszystkim umieszczenia systemów Iskander w obwodzie kaliningradzkim. Ale nawet gdyby Rosja je tam rozmieściła wraz rakietami SS-26 o zasięgu do 500 km, to ich oddziaływanie nie objęłoby Niemiec. Zagrożenie dotyczyłoby jednak państw bałtyckich, Polski i wysp szwedzkich na Morzu Bałtyckim. Większy problem stanowiłoby natomiast użycie rakiet R-500 o zasięgu, jak podają niektóre źródła, nawet 2 tys. kilometrów. Wtedy w zasięgu znalazłby się m.in. Berlin. Niemniej łamałoby to traktat INF o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu.

Raport Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych "Nowe uzbrojenie Rosji - wyzwanie dla NATO?"

Newsweek: Jakie jest prawdopodobieństwo, że czeka nas wyścig zbrojeń na miarę zimnej wojny?

Anna Maria Dyner: Kwestia głowic w Niemczech nie nakręci wyścigu w większym stopniu niż jest to obecnie. Rosja przez lata wykorzystywała boom naftowy i przeznaczała pieniądze na dozbrajanie rosyjskiej armii. Ale w dużym stopniu jest to konieczność. Zbrojenie nie wynika z chęci nakręcenia spirali, to raczej efekt uboczny, a jest przede wszystkim spowodowane potrzebą doposażenia armii i odtwarzania zdolności bojowych z lat wcześniejszych.

Zaniedbania były zauważalne zwłaszcza w Marynarce Wojennej i częściowo siłach jądrowych – uzbrojenie było przestarzałe, wiele konstrukcji sięgało lat 60. i 70. i nie zawsze odpowiadały współczesnym wyzwaniom. Konsekwentnie realizowane są też projekty jądrowe i unowocześniany jest arsenał rakiet dalekiego zasięgu. Na przykład „Wojewoda” (SS-18) w ciągu najbliższych pięciu lat wedle planów ma zostać zastąpiona rakietą „Sarmata”. Co do sił lądowych, to Rosja dysponuje sprawnymi czołgami, ale ma ich rodzajów tak dużo, że pojawił się problem z wyszkoleniem kadr i serwisowaniem. Stąd wziął się pomysł opracowania platformy „Armata”, będącej bazą dla czołgu i bojowego wozu piechoty.

Nie można więc mówić, że Rosjanie dysponują idealnym sprzętem, a stwierdzili nagle, że będą gwałtowanie się dozbrajać, żeby straszyć NATO.

Newsweek: Zbrojenie Europy przez NATO nie schodzi jednak z nagłówków rosyjskich gazet. Jak Kreml może propagandowo użyć głowic w Niemczech?

Anna Maria Dyner: Stany Zjednoczone w rosyjskich mediach pokazywane są jako główny, "zły gracz", który działa tylko według własnych reguł i urządza świat po swojemu. Dotyczy to przede wszystkim Bliskiego Wschodu, ale także Ukrainy. Kreml obarcza USA odpowiedzialnością za falę uchodźców, destabilizację państw i zniszczenie ich systemów politycznych. Ten przekaz jest spójny i konsekwentny. Można się zatem spodziewać, że informacja o rozmieszczeniu broni jądrowej w Niemczech zostanie przez tę propagandę wykorzystana i powrócą hasła zimnej wojny i Stanów jako największego wroga.
Newsweek: Czy decyzja w sprawie głowic w Niemczech ma związek z utworzeniem rosyjskich baz lotniczych na terenie Białorusi?

Anna Maria Dyner: Nie wiązałabym tych dwóch spraw. Temat baz toczy się od ponad dwóch lat. Białoruś i Rosja mają wspólny system obrony powietrznej. Białorusini mieli problem z resursem swoich myśliwców Su-27, dlatego Moskwa przejęła dyżur bojowy nad terytorium Białorusi i to rosyjskie myśliwce w razie zagrożenia mają być gotowe do poderwania. Potem rozpoczęła się dyskusja na temat rozmieszczenia baz. W grę wchodziły Baranowicze i Lida na zachodzie kraju, obecnie natomiast mówi się o Bobrujsku położonym na wschodzie Białorusi. Prawdopodobnie wpływ na zmianę lokalizacji miały plany zakupu przez Polskę rakiet JASSM, których zasięg obejmowałby Baranowicze i Lidę. Umieszczenie baz ma jednak wymiar bardziej propagandowy niż użytkowy, bo Bobrujsk znajduje się blisko granicy rosyjskiej i dla Kremla nie ma wielkiego strategicznego znaczenia. Lokalizacja mogłaby być istotną w przypadku konfliktu w Donbasie, ale Łukaszenka zapowiedział, że nie pozwoli, by z terenu Białorusi była prowadzona jakakolwiek operacja przeciwko Ukrainie, choć otwarte pozostaje pytanie, czy miałby coś do powiedzenia w tej sprawie. W każdym razie utworzenie baz jest raczej grą między Rosją a Białorusią, a nie Wschodem i NATO.

Newsweek: Czy istnieje prawdopodobieństwo, że Rosja i NATO wyjdą poza ramy traktatów?

Anna Maria Dyner: Nie sądzę. Weźmy układ Nowy START; Rosjanie nie mają zamiaru go łamać, bo wyjście poza ramy jednego traktatu mogłoby pociągnąć za sobą łamanie kolejnych umów (np. traktatu INF). A to nie jest na rękę Rosji. A jeśli nawet limity zostałyby zniesione, to godziłoby to w Rosję, która mogłaby nie podołać rywalizacji.

 
Просмотров: 819 | Добавил: lesnej | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:

Меню сайта
Наш опрос
Оцените мой сайт
Suma odpowiedzi: 15
Статистика

Ogółem online: 2
Gości: 2
Użytkowników: 0
Форма входа
Поиск
Архив записей
Przyjaciele witryny
  • АРМИЯ ЖИЗНИ (ROS)
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Copyright MyCorp © 2020
    Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz