http://zjednoczeni.net/zm/2014/07/konopie-indyjskie/
14 lipca 2014
Czy Polska mogłaby stać się potęgą światową jeśli legalnym stałoby się „hodowanie” i produkcja konopi indyjskich (marihuany) na potrzeby przemysłu? Konopie mają ponad 40 000 praktycznych zastosowań w przemyśle.
Konopie są doskonałym źródłem włókna, oleju oraz służą do wytworzeniu takich produktów jak: maści lecznicze, farmaceutyki, olej konopny, jedzenie, papier, liny i sznurki, materiał na żagle i ubrania, płyty ociepleniowe i budowlane, surowiec grzewczy, naturalne tworzywo sztuczne, beton itp.
Olej konopny, podobnie jak olej rzepakowy, nadaje się na bezpieczne dla środowiska paliwo. Papier konopny nie ustępuje jakości papierowi drzewnemu, a jego wytworzenie jest znacznie tańsze i co najważniejsze – oszczędza lasy. Konopie to rośliny bardzo wytrzymałe i niewymagające, przez co ich uprawa jest tania i ekologiczna oraz może być źródłem dochodu dla rolników gospodarujących na słabych glebach.
Włókno konopne jest najmocniejszym na świecie włóknem, pochodzenia naturalnego. Stosowane jako składnik tkanin, sznurków i papieru. Łyko, które stanowi 80% łodyg idealnie nadaje się do produkcji papieru, gdyż zawiera w sobie do 77% celulozy.
JEDEN HEKTAR KONOPI DAJE TYLE MASY PAPIEROWEJ CO CZTERY HEKTARY LASU, przy czym konopie, jako rośliny jednoroczne dostarczają surowca co rok !!!
Nasiona – produkuje się z nich olej i śrutę dla zwierząt. Olej, to 30% składników ziarna konopnego, który składa się w 70% z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to bardzo wysoka wartość jeśli chodzi o oleje roślinne.
Paliwa można wytwarzać przy połączeniu z metanolem. Otrzymujemy zamiennik dla oleju napędowego, który produkuje o 70% mniej sadzy, niż olej z ropy naftowej i nie wprowadza do biosfery szkodliwych substancji z zewnątrz.
Całe ziarno konopne składa się w 20% z lekkostrawnego białka. Tak jak nasiona słonecznika, jest stosowane jako przekąska. W Polsce używane jedynie jako karma dla ptaków lub przynęty dla ryb.
Czy warto dalej zakazywać stosowania na 40 000 sposobów czegoś, co naturalnie pomaga ludziom, od tysięcy lat?
Całość czytaj tutaj…
|